Ljudi od davnina pokušavaju da pronađu najbolje metode da premere dane i druge segmente na koje su podelili vreme. Za merenje vremena je većina društava, davno usvojila dane, solarne godine i lunarne mesece. Vezivali su se od praistorije do danas za prirodne procese i pojave, jer su postojani. Kalendari su jasne šeme kojima se meri vreme. Kalendari su pronađeni još iz perioda Bronzanog doba, a poznati su i sumerski, egipćanski, asirski i drugi. Za vreme Julija Cezara uspostavljen je nov sistem, koji se nije više vezivao za posmatranje meseca i njegovih mena, već se samo oslanjao na algoritam po kom je uvođen prestupni dan svake četvrte godine. Poznat je pod nazivom julijanski kalendar. Gregorijanski kalendar je uveden krajem XVI veka kao usavršeni julijanski. Danas se koristi širom sveta kao zvanični kalendar, u svetovne svrhe. Nosi naziv po papi Grguru XIII koji ga je proglasio zvaničnim, iako ga je predložio kalabrijski doktor Alojzije Lili.
Priča oko upotrebe kalendara i njene povezanosti sa istorijskim i političkim prilikama je uvek interesantna, jer nema samo praktičnu stranu merenja vremena, već često govori i o društvenim prillikama tokom kojih je kalendar korišćen. U Srbiji je „novi“ ili gregorijanski kalendar stupio na snagu 15. januara 1919. i tada je 15. januar preko noći postao 28. januar. Srpska pravoslavna crkva, kao i mnoge druge su nastavile da koriste julijanski kalendar. Zato danas neki slave i „srpsku“ Novu godinu. Promena kalendara nije neki noviji izum. To se dešavalo često u prošlosti i korišćeno je više od 1500 kalendara, najčešće u religijske svrhe. Danas se koristi oko 50 različitih kalendara.
Savršen kalendar ne postoji i glavni krivac za to je tropska godina. Naime, tropska godina je vreme između dva početka proleća i ono nije nikada isto. Razlikuje se za nekoliko minuta i tokom vremena se smanjuje. To smanjenje je toliko malo za naše poimanje ali ipak pravi probleme u pravljenju savršenog kalendara. Julijanski kalendar je zamenjen novim jer je prosečna godina bila neznatno duža u odnosu na tropsku godinu i to je trebalo uskladiti. Dogovoreno je da se jednostavno izbaci nekoliko dana i izbačene su tri julijanske prestupne godine na svakih 400 godina.
Pored toga što kalendar treba da bude tačan, vodi se računa da bude i jednostavan za korišćenje. Vrlo precizni kalendari su često jako komplikovani za korišćenje. Najtačniji kalendar je napravio naš veliki naučnik, Milutin Milanković, ali on nije široko prihvaćen iz političkih razloga. On je napravio kalendar na predlog Srpske pravoslavne crkve, ali ona ga ipak nije prihvatila. Neke crkve jesu prihvatile ovaj kalendar pa slave Božić 25. decembra, a Vaskrs kada i Srpska i Ruska pravoslavna crkva. Sada je već problem i praktične prirode, jer bi trebalo pomeriti datume svih slava. Pored ovog i persijski kalendar je jedan od najtačnijih na svetu i on se koristi u Avganistanu i Iranu. Ima grešku od jednog dana na svakih 110.000 godina. Zanimljivo je da je napravljen pre više od 3000 godina.
Savremene tehnologije omogućavaju vam da sami pravite kalendare i najčešće se izrađuju foto kalendari sa uspomenama sa putovanja ili nekog događaja koji vam je obležio prethodnu godinu. Takođe se često štampaju foto kalendari sa slikama dece ili porodičnim fotografijama, a odlični su i kao pokon prijateljima i saradnicima. Tako se dobijaju dva u jednom – album i kalendar. Ako nekog dobro poznajete možete izabrati slike omiljenog slikara, ili fotografije poznatih ličnosti koje su mu/joj drage. Firme često izrađuju kalendare kao deo poslovnog brenda i poklanjaju ih krajem godine saradnicima. Pored logoa i kontakta ti kalendari su tematski sređeni, u zavisnosti od toga čime se firma bavi.
Kalendari mogu biti različitih dimenzija. Neki naprave stone kalendare koje čuvaju u kancelarijama ili u radnim sobama, dok drugi vole stare zidne kalendare koje smo ranije uvek imali u domovima, a sada mogu biti prilagođeni i kancelarijama i dati ozbiljnu notu vašem enterijeru. Takođe je moguće izraditi i džepne kalendare koji sa druge strane mogu biti i vizit karta. Najćešće se izrađuju u digitalnoj štampi zato što se rade manji tiraži, a kvalitet boje i brzina izrade su odlični za te formate i podloge. Početna strana može biti urađena sa zlatotiskom ili parcijalnim UV lakom, a ostale slike su najčešće u punom koloru.
Poslednjih godina su u upotrebi i digitalni kaledari koji su dobri jer su nam uvek dostupni. Sa druge strane, nekada je zgodno da imate odštampani kalendar, na vidljivom mestu u kancelariji koji će vas podsećati na važne datume. On je kao neka vrsta mini planera na koji možete dopisivati najvažnije obaveze za taj dan ili prikačiti „to do“ listu za narednu nedelju. Nekim ljudima je zanimljivo da naprave lični album, kalendar i planer koji će im biti lep saradnik tokom predstojeće godine.
Kada izrađujete sopstveni kalendar, možete se poslužiti brojnim programima na internetu. Pre nego što počnete sa kreiranjem, razmislite šta je namena vašeg kalendara. Možete, na primer, naglasak staviti na zdrave navike i mesečno ili nedeljno planirati nove navike koje ćete uvesti, treninge, čitanje i učenje o zdravlju i ishrani. Isto tako možete označiti rođendane važnih osoba i druge važne datume ili pokloniti takav kalendar nekome ko je često zaboravan. Jedna od ideja je i da dodate krajnje rokove projekata, poslovnih putovanja, konferencija, odmora, ili citate na početak svake nedelje, koji vas motivišu. Kada se odlučite za temu i sadržaj, sledeći korak je da odaberete adekvatne alatke i dizajn. Ne morate sami praviti nacrte jer postoji pregršt gotovih šema, u koje jednostavno možete dodati informacije koje želite.
Postoji nekoliko platformi koje možete odabrati za izradu kalendara. Ovo je nekoliko saveta kako možete personalizovati kalendar:
- Dodajte ključne informacije, kao što su datumi krajnjih rokova za poslovne projekte, sastanci, zakazani događaji i obaveze, ili neki opisi.
- Promenite boju. Možete imati drugu boju za svaki mesec, a možete je prilagoditi i brendu vaše firme ili enterijeru kancelarije.
- Odaberite gde želite da vam bude početak i kraj nedelje. Možete obeležiti i radne i slobodne dane i tako bolje planirati odmore ili slobodno vreme.
- Odaberite kako želite da vaš kalendar bude prikazan – da li po danima, nedeljema, mesecima ili kao planer.
- Dodajte slike koje želite za svaki mesec, a možete napraviti i foto kalendar.
- Odaberite veličinu kalendara.